belső aranyér kezelése

A belső aranyér kellemetlen, a mindennapi életünket beárnyékoló tünetekkel járhat. A megfelelő kezeléssel azonban ezek a problémák hatékonyan megszüntethetők. Mondjon nemet az aranyér okozta fájdalmakra!

Mi a belső aranyér?

A belső aranyér egy gyakori proktológiai probléma, amely a végbél belső részén található végbélnyálkahártya vénáinak kitágulásával és gyulladásával jár. Bár belső elhelyezkedése miatt nem látható szabad szemmel, a kellemetlen tünetek, például a vérzés és a viszketés, aggasztóak lehetnek.

 

Ezek a belső aranyér tünetei 

A belső aranyér tünetei a következők lehetnek:

  • Fájdalmas duzzanatok
  • Vérzés a székletürítés során vagy a WC-papíron.
  • Viszketés és irritáció a végbél környékén.
  • Fájdalom, kényelmetlenség vagy nyomás érzése a végbélben.
  • A belső aranyér előesése a végbélnyíláson kívül.

A belső aranyér gyakran alakul ki a következő okok miatt:

  • Székrekedés vagy hasmenés.
  • Terhesség és szülés.
  • Túlzott súlyemelés vagy hirtelen erőfeszítés.
  • Ülő életmód.

A belső aranyér kezelése

Amennyiben úgy gondolja, hogy belső aranyere van vagy gyanakszik arra, hogy ez lehet az oka a kellemetlen fájdalmaknak, akkor  mielőbb javasolt az Aranyér Ambulanciához fordulni. A proktológus alapos vizsgálat után a megfelelő, személyre szabott kezelési módot javasolja, ami a tünetek súlyosságától és az egyedi szükségletektől, a belső aranyér stádiumátol függ. A kezelés lehet:

    • Gyógyszeres terápia: Gyulladáscsökkentő krémek vagy végbélkúpok alkalmazása a viszketést és a fájdalom csökkentheti.
    • Gumi ligatúra: Ez a módszer a belső aranyér beszűkítését és eltávolítását célozza meg.

      A belső aranyér stádiumai

      A belső aranyérnek több stádiuma is lehet. Ezek magukban foglalják:

      1. stádiumú aranyér: megnagyobbodott, tünetmentes érkötegek alakulnak ki a végbélben, melyeket csak bélvizsgálattal (tükrözés, anoszkópia) lehet azonosítani. 

      2. stádiumú aranyér: Ebben a stádiumban az aranyerek nyomás, például székelés hatására előesnek, de visszahúzódnak a nyomás megszűnése után. Általában nincs fájdalom, hosszú ideig panaszmentes lehet, azonban később vérzés jelentkezhet, főleg  a székletürítés után. A vérzés nem mindig jár fájdalommal, és általában kis mennyiségű.

      3. stádiumú aranyér: Ebben a stádiumban az aranyér előesik anélkül, hogy mozgást vagy nyomást okozna, és csak kézzel helyezhető vissza. A tünetek egyértelműek, és az előesett aranyér csomók változó mértékű fájdalmat okoznak. A vérzéses panaszok egyre gyakoribbak, és általában sebészeti beavatkozást igényelnek.

      Súlyos szakasz / 4. stádiumú aranyér: Ebben a stádiumban az aranyér előesik és nem helyezhető vissza a test belsejébe, még kézzel sem. A tünetek kínzóak lehetnek: beleértve az erős fájdalmat, nyálkahártya-gyulladást, vérzést és váladékozást is. Az úgynevezett aranyér krízis állapotában az előesett aranyeres csomókat a záróizom reflexes görcse elszorítja, emiatt leáll bennük a keringés, gyulladás lép fel, fájdalmas, jelentős méretű duzzanattal. Ebben a stádiumban mindenképpen műtéti beavatkozásra van szükség, mivel a gyógyszeres kezelés nem hatékony a panaszok enyhítésére. Ezért is javasoljuk, hogy már gyanú esetén is forduljon Aranyér Ambulanciánkhoz!

       

      BELSŐ ARANYÉR: GYAKORI KÉRDÉSEK

       

      • Mikor kell orvoshoz fordulni a belső aranyér miatt?

        Minél hamarabb! Vérzés, súlyos fájdalom vagy egyéb aggasztó tünetek esetén mindenképpen mielőbb forduljon Aranyér Ambulanciánkhoz!

       

      • Hogyan zajlik a belső aranyér kivizsgálása?

        Az orvosi vizsgálat során a proktológus átfogó kérdéseket tesz fel a tüneteiről és az egészségi állapotáról. Ezután vizsgálja a végbél területét annak érdekében, hogy a pontos diagnózist felállítsa és megfelelő kezelést javasoljon. 

       

      • Milyen életmódbeli változások segíthetnek a belső aranyér tüneteinek enyhítésében? A rostdús étrend, elegendő folyadékbevitel és a rendszeres testmozgás elősegítheti a székrekedés megelőzését és a tünetek enyhítését. A megfelelő táplálkozás és életmódbeli változtatások fontos

      • Mi történik akkor, ha belső aranyerem van, de nem megyek el orvoshoz? 

      Súlyosbodó tünetek: A belső aranyér tünetei idővel súlyosbodhatnak. A vérzés, viszketés, és kellemetlenség fokozódhat. A fájdalom is erősebbé válhat az előrehaladott állapotokban.

      Állapotromlás: Az előrehaladott belső aranyerek visszafordíthatatlanul kibővülhetnek és komolyabb problémákat okozhatnak. Például, ha az aranyerek elzáródik vagy sérül, vérrögök (thrombus) keletkezhetnek, ami nagyon fájdalmas állapotot okozhat (thrombosis).

      Krónikus panaszok: Az elhanyagolt belső aranyér krónikussá válhat. A tünetek időről időre kiújulhatnak, és az életminőséget befolyásolhatják.

      Veszélyeztetettek az anémia kialakulásával: Az ismétlődő vérzés a széklettel súlyos vérszegénységhez (anémia) vezethet.

      Az aranyér kezelése fontos, és a tünetek kezdeti megjelenésekor érdemes orvoshoz fordulni. Az orvos megfelelő kezelést tud ajánlani, és segíthet enyhíteni a kellemetlen tüneteket. Ne hagyja, hogy a probléma tovább súlyosbodjon, és ne habozzon Aranyér Ambulanciánkhoz fordulni!

      SZAKÉRTELEM. BIZALOM. DISZKRÉCIÓ. 

      Írjon nekünk!

      Telefonáljon!

      +3630 884 0511

      Jöjjön el hozzánk!

      1047 Budapest, Baross utca 99

      }

      foglaljon időpontot!

      +3630 884 0511